Aile Terapisi - Uzman Psikolog Berfe Gündüz

Her birey, farklı aile yapılarının içine doğar. Dünyaya geldikleri aile üyeleri de, kendi ailelerinden öğrendiklerini yanlarında taşırlar. Ailemiz, her daim yanımızda olmasa da hayatı sürdürürken bize ruhsal olarak eşlik eder. Dil gelişimimiz, gündelik hayattaki alışkanlıklarımız, geleneklerimiz, ritüellerimiz, hayata bakış açımız ve insanlarla ilişkilerimiz konusunda ailemizin etkilerini yadsıyamayız. Ailemiz ile büyürken onlara benzeyen ve benzemeyen yönlerimizi keşfederiz. Ailemiz ile olan ilişkilerde sevmeye ve sevilmeye dair fikir sahibi oluruz. Dolayısıyla ailemiz ile kurduğumuz ilişkiler bizim başkaları ile kurduğumuz ilişkilerin yansımalarını barındırır. Onlardan öğrendiğimiz iletişim kurma biçimleri ve ilişki örnekleri, bizim ileride sosyal ve romantik ilişkileri de nasıl konumlandırdığımıza yardımcı olur. Her aile kendine özgü yaşam tarzlarını, dünya görüşlerini ve ilişki biçimlerini doğurur.

Ailemiz içinde deneyimlediğimiz ve bize tanıdık gelen iletişim motiflerini anne ve babamızdan öğrenerek bizler de aynı şekilde sürdürürüz. Böylece yaşanabilecek çatışmalarda ailemizden öğrendiğimiz problem çözme yollarını iletişim kurma yöntemleri kullanabiliriz. Tam tersi bir durumda, aile içinde ilişki kurmakta zorluk çeken ve iletişim kurmakta mücadele eden aile bireyleri ile büyürsek, biz de onların kullandığı yollara başvurabiliriz.

Her aile, hayatın belli dönemlerinde birtakım zorluklar yaşayabilir. Bu zorluklarla ile başa çıkma yolları ve bu sorunları çözme yöntemleri aile içindeki huzur, birlik ve güven hissini etkileyebilir. Aile içinde yaşanan çatışmalara verilen tepkiler duygusal açıdan yıpratıcı ve kırıcı olduğu zaman aile bireylerinin ilişkileri zayıflayabilir. Aile terapisi, aile içinde yaşanan tartışmalara ve zorluklara rağmen aile içi bütünlük ve mutluluk hissinin nasıl korunacağına ve bu his azalmışsa yeniden nasıl kazanılacağına dair bir yol sunabilir. Aile terapisi sayesinde sağlıklı ve işlevsel bir düzen kurmanın, olumlu iletişim kanallarını keşfetmenin ve ilişkileri güçlendirmenin yolları araştırılır.

Aile terapisi, aile üyeleri arasındaki anlayışı güçlendirmeyi ve işbirliğini arttırmayı hedefler. Aile terapisi, ailenin bütününü etkileyen sorunları ele almak için düzenlenmiştir. Örneğin, çocuğunuzun okuldaki başarısızlığı yada akranları ile yaşadığı güçlükler sadece onun problemi olmayabilir. Aile içindeki iletişim sorunları ve aile içindeki ilişki motifleri çocuğunuzun yaşadığı bu güçlükleri tetikliyor olabilir. Dolayısıyla, bu süreçte aile ortamındaki düzenlemeler ve aile içi ilişkileri değerlendirmek oldukça önemli bir rol oynar. Aile terapisi, hem çocuğu hem de ailenin diğer üyelerini destekler ve sorunun asıl sebebi ile çalışır.

Aileler, aile terapisine ekonomik problemler, boşanma, kayıp, hastalık gibi stresli olaylar yaşadıklarında başvurabilirler. Aile içi iletişim sorunları, çocukların davranış problemleri, kaygı, depresyon, öfke bozukluğu gibi ruhsal sorunların üstesinden gelebilmek adına da aile terapisi etkili olabilir.

Kaynaklar:

https://positivepsychology.com/family-therapy/

https://www.goodtherapy.org/learn-about-therapy/modes/family-therapy