Psikolojik Danışman Tilbe Üstündal

Tilbe Üstündal, 2017 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Öğrenci değişim programı ile bir dönem Almanya'da Technische Universität Darmstadt'ta Pedagoji Bölümü’nde öğrenimini sürdürmüştür. 2. Üniversite kapsamında İstanbul Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi Bölümü’ne devam etmektedir ve Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüksek Lisans Programı’nda tez aşamasındadır. İleri derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve başlangıç seviyesinde İşaret Dili bilmektedir.

Psk. Dan. Tilbe Üstündal, lisans eğitimi süresince Rehberlik Araştırma Merkezi, okul ve hastane gibi birçok farklı alanda staj yapmış ve gönüllülük projelerinde yer almıştır. Yine lisans eğitimi esnasında Nadis Eğitim ve Danışmanlık’ın İstanbul Koruncuk Vakfı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirdiği "Çocuğum, Özelim, Buna Değerim" projesi kapsamında Theraplay gruplarında yardımcı lider olarak bulunmuştur.

Deneyimsel Oyun Terapisi I-II. Düzey eğitimlerini Nilüfer Devecigil ve Byron Norton'dan alarak “Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcısı” unvanını alan Üstündal, aynı zamanda Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimlerinde eğitim asistanı olarak görev almaktadır. Yas Terapisi I. ve II. düzey eğitimlerini Dr. Hakan Ertufan'dan almıştır. 2018-2022 yılları arasında İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde Psikodrama Eğitimi’nde temel aşamayı tamamlayarak “Co-psikodramatist” unvanı almıştır. Dr. Nevin Dölek’ten Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi; Kariyer Gelişimi, Ergenler ile Çalışmak; Kriz Danışmanlığı, Prof. Dr. Özgür Öner’den de PEERS sosyal beceri uzmanlığı eğitimlerini almıştır. Ayrıca Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri ve MOXO d-CPT Dikkat Performans test eğitimlerini tamamlamıştır. MEB Onaylı Aile Danışmanlığı eğitimini de tamamlayarak “Aile Danışmanı” unvanı almıştır.

Lisans eğitimi ardından özel okulların anaokulu ve ilkokul kademelerinde rehberlik biriminde çalışmıştır ve halen lise öğrencileriyle çalışmaya devam etmektedir. Okuldaki rehberlik çalışmaları sırasında rehberlik çalışmalarının içeriklerinin hazırlanması, öğretmen ve veli eğitim içeriklerinin hazırlanması ve sunulması gibi alanlarda da görev almıştır.

Psk. Dan. Tilbe Üstündal çocuk ve ergenler ile oryantasyon ve okula uyum problemleri, kaygı, korku, öfke, duygu yönetimi, bağlanma problemleri, ölüm ve yas, sınav kaygısı, sosyal beceri, motivasyon ve aile içi iletişim gibi alanlarda çalışmaktadır. Ayrıca ebeveyn danışmanlığı yapmaktadır. Çalışmalarını online ve yüz yüze sürdürmektedir.