Psikolojik Danışman Tilbe Üstündal

Uzman Psikolojik Danışman Tilbe Üstündal Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Öğrenci değişim programı ile bir dönem Almanya'da Technische Universität Darmstadt'ta Pedagoji bölümünde öğrenimini sürdürmüştür. 2. Üniversite kapsamında İstanbul Üniversitesi'nde Çocuk Gelişimi bölümüne devam etmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. İleri derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve başlangıç seviyesinde İşaret Dili bilmektedir.

Uzm. Psk. Dan. Tilbe Üstündal Lisans eğitimi süresince Rehberlik Araştırma Merkezi, okul ve hastane gibi birçok farklı alanda staj yapmış ve gönüllülük projelerinde yer almıştır. Yine lisans eğitimi esnasında Nadis Eğitim ve Danışmanlık’ın İstanbul Koruncuk Vakfı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirdiği "Çocuğum, Özelim, Buna Değerim" projesi kapsamında Theraplay gruplarında yardımcı lider olarak bulunmuştur.

Deneyimsel Oyun Terapisi I-II. Düzey eğitimlerini Nilüfer Devecigil ve Byron Norton'dan alarak “Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcısı” ünvanını alan Üstündal aynı zamanda Deneyimsel Oyun Terapisi eğitim asistanı olarak görev almaktadır. Yas Terapisi I. ve II. düzey eğitimlerini Dr. Hakan Ertufan'dan almıştır. İstanbul Psikodrama Enstitüsü'nde Psikodrama temel aşama eğitimi tamamlayarak "Co-psikodramatist" ünvanını almıştır. Dr. Nevin Dölek’ten Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi; Kariyer Gelişimi; Ergenler ile Çalışmak; Kriz Danışmanlığı eğitimlerini almıştır. Ayrıca Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri ve MOXO d-CPT Dikkat Performans test eğitimlerini almıştır.

Lisans eğitimi ardından özel okulların anaokulu ve ilkokul kademelerinde rehberlik biriminde çalışmıştır ve halen lise öğrencileriyle çalışmaya devam etmektedir. Okuldaki rehberlik çalışmaları sırasında rehberlik çalışmalarının içeriklerinin hazırlanması, öğretmen ve veli eğitim içeriklerinin hazırlanması ve sunulması gibi alanlarda da görev almıştır.

Uzm. Psk. Dan. Tilbe Üstündal çocuklarda oryantasyon ve okula uyum problemleri, kaygı, korku, öfke, bağlanma problemleri, ölüm ve yas gibi konularda; ergenlerde ise öfke yönetimi, yas, sınav kaygısı, sosyal beceriler, motivasyon ile ilgili sorunlar ve aile içi iletişim sorunları gibi alanlar ile çalışmaktadır. Seanslarda Deneyimsel Oyun Terapisi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Psikodrama tekniklerinden yararlanmaktadır.