Uzman Klinik Psikolog Açelya Şahin Fırat

acelya-sahin-firat

2000 yılında Vefa Anadolu Lisesi ve 2005 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Açelya Şahin Fırat, 2007 yılında Doğuş Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nı tamamlayıp “Uzman Klinik Psikolog” unvanı almıştır.

2005-2014 yılları arasında görev yaptığı DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde çocuk ve ergen terapistliğine ek olarak 2011-2014 yılları arasında Çocuk ve Genç Bölümü’nün eğitim koordinatörlüğünü ve staj programı sorumluluğunu üstlenmiş, psikoloji öğrencilerine eğitimler vermiş ve danışmanlıklarını yapmıştır.

EMDR I. ve II. Düzey eğitimlerini ve Travmaya Erken Müdahale Eğitimi’ni almıştır. The Play Therapy Training Institute onaylı Kısa Süreli Oyun Terapisi ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tanısı Almış Çocuklarla Oyun Terapisi eğitimlerine katılmıştır. Dr. Micheal Franklin tarafından verilen “Sanat Terapisinin Klinik Temelleri ve Kullanım Alanları”, Brief London Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi Eğitimi, EMDR Çocuk ve Ergen I. ve II. Düzey eğitimlerini, Doç.Dr. Serap Özer tarafından verilen Çocuklarla Bilişsel Davranışçı Terapi, Theraplay I. Düzey, II. Düzey ve Grup Theraplay eğitimlerini tamamlamıştır. SOBECE Sosyal Beceri Çocuk Eğitimi’ni tamamlamıştır. Uluslararası Şema Terapi Eğitimcisi Dr. Christof Loose’un “Çocuk ve Ergenler İçin Şema Terapi Eğitimi”ni ve Prof. Dr. Ümran Korkmazlar tarafından verilen “EMDR ve Hikâye Tekniği Eğitimi”ni tamamlamıştır. Avrupa Disleksi Birliği’nin Türkiye temsilcisi olan Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği tarafından verilen Disleksi Eğitici Eğitimi ve Matematik Güçlüğü (Diskalkuli) Müdahale Programı’nı tamamlamıştır. ‘’Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirilmesi’’ eğitimini tamamlamıştır.

6-16 yaş arası çocuklardaki dikkat ve öğrenme sorunlarının tespitinde kullanılan, Türkiye’deki en güncel değerlendirme aracı, WISC-IV Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği’nin (2013 Türkiye normları) uygulama sertifikasına sahip ilk uzmanlardandır.

Mayıs 2019’da çocukların zihinsel becerilerini desteklemeye yönelik geliştirdiği “Akıl Fazlası Çoklu Zeka Oyunu” adlı kutu oyununu; Şubat 2021’de Uzman Klinik Psikolog Begüm Ayşegül Uğurlu ile birlikte yapılandırdığı “Zorba Savar Akran Zorbalığı ile Baş Etme” adlı kutu oyununu; Eylül 2021’de 8-12 yaş arası çocukların aritmetik muhakeme becerilerini destekleme amaçlı geliştirdiği “Akıl Fazlası Matematik Oyunu” nu ve son olarak Haziran 2022’de Uzman Klinik Psikolog Liana Keşcioğlu ile birlikte geliştirdiği “Co-Terapist Sınav Kaygısı ile Baş Etme Oyunu”nu satışa sunmuştur.

Açelya Şahin Fırat, dikkat ve öğrenme sorunları, duygusal sorunlar, kaygı sorunları, uyum ve davranış sorunları, öfke kontrol problemi, sınav kaygısı, korku gibi sorunlar yaşayan çocuk ve gençlerle çalışmakta; meslek ve alan seçimi, boşanma konularında danışmanlık vermektedir. Ayrıca çeşitli sınavlara hazırlanma sürecinde olan öğrencilerle, sanatçı ve sporcularla performans geliştirme çalışmaları yapmaktadır.

2013-2019 yılları arasında Monomente Danışmanlık’ta çalışmalarını sürdürmüş; 2019 Kasım ayı itibariyle kurucusu olduğu 19ONBİR Danışmanlık’ta çalışmalarına devam etmektedir.

Türk Psikologlar Derneği, EMDR-TR Derneği ve Theraplay-Der Oyun ve Aile Terapileri Derneği üyesidir.

Evli ve bir kız çocuk annesidir.